Rehabilitacja wcześniaków

Fizjoterapia dla wcześniaka Wrocław.

Rehabilitacja wcześniaka metodą Bobath.

 

Wcześniak to maluch urodzony przed 37 tygodniem ciąży. Zazwyczaj nie jest on gotowy do samodzielnego życia i z tego powodu pierwsze tygodnie spędza na oddziale opieki noworodkowej. Oczekiwania wobec jego rozwoju należy rozpatrywać względem wieku skorygowanego. Od wieku urodzeniowego odejmuje się tygodnie ciąży, których zabrakło do zaplanowanego terminu porodu i wylicza wiek skorygowany.

Wcześniaki mogą początkowo mieć problemy z oddychaniem, pracą serca, nie mają jeszcze wytworzonej odporności a układ nerwowy jest bardzo niedojrzały.

Na oddziale intensywnej opieki noworodkowej panują odmienne warunki niż w brzuchu mamy. Dziecko jest otoczone wieloma głośnymi urządzeniami medycznymi, ostrym światłem przez całą dobę, zajmuje się nim wiele zmieniających się osób, często przebywa przez długi czas w jednej pozycji. Wcześniaki urodzone przed 34 tygodniem są karmione sondą ponieważ nie mają jeszcze wykształconego odruchu ssania.

Początkowo postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku wcześniaków polega na:

  • nauce pielęgnacji – podnoszeń, zmian pozycji, przewijania;
  • odpowiednim układaniu maluszka – napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe więc pomagamy mu przebywać w prawidłowej pozycji dzięki gniazdkowaniu, podkładaniu wałków;
  • zapewnieniu bliskości z rodzicem – nauce kangurowania;
  • przygotowaniu dziecka i rodziców do karmienia – techniki podawania pokarmu, pozycje podczas karmienia, dobór smoczków i butelek.

Po powrocie do domu nadal jest zalecana fizjoterapia. Najczęściej stosowaną metodą jest metoda Bobath.

Celem rehabilitacji jest osiąganie kolejnych etapów rozwoju w jak najlepszej jakości ruchowej. Podczas ćwiczeń maluszek jest cały czas w ruchu i ma dobierane aktywności stymulujące go do dalszego rozwoju.

Rehabilitacja wcześniaków:

https://fizjohome.wroclaw.pl/rehabilitacja-dzieci-wroclaw/#offer-anchor-2

Honorata Jaworska

Fizjoterapeuta niemowląt, dzieci i młodzieży. Prowadzę rehabilitację neurologiczną, ortopedyczną, dzieci z chorobami genetycznymi i kostno-mięśniowymi. Zajmuję się terapią wad postawy i usprawnianiem zaburzeń wieku rozwojowego.

Możesz również polubić…