Niechciane konsekwencje nieprawidłowego wykonywania ,,brzuszków”

fot. http://leankitchenqueen.com/4-week-squats-and-abs-challenge

Brzuszki.. chyba najbardziej popularne ćwiczenie na świecie. Mylnie wykonywane w przeświadczeniu, że są najlepszym sposobem na pozbycie się z brzucha tkanki tłuszczowej i mylnie wiązane z podstawą procesu odchudzania się.

Co takiego jest w tych brzuszkach, że robione w sposób nieprawidłowy technicznie mogą nam zaszkodzić?

 

Co zacznie boleć?

Po pierwsze, kiedy wykonujemy brzuszki i ciągniemy szyję do przodu – z pewnością nabawimy się bólu. Nie tylko szyi, ale także ramion i co najgorsze nawet głowy.
Robiąc brzuszki w taki sposób, przeciążamy mięśnie szyi i nadwyrężamy górny odcinek kręgosłupa. Skutkuje to uczuciem nieprzyjemnego zesztywnienia stawów i mięśni, bólu podczas ruszania głową, bólem samej głowy – najczęściej potylicy. Dodatkowo często wydaje nam się, że nasze ramiona, szyja i głowa zaczynają ważyć po 100 kilo i ciążą nam nawet kiedy siedzimy.

Niewłaściwe wykonywanie brzuszków przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do przewlekłych problemów szyjnego odcinka kręgosłupa. Możliwe, że jako objaw towarzyszący pojawią się także migreny.

Po drugie, jeśli podczas robienia brzuszków nie mamy ustabilizowanego kręgosłupa lędźwiowego, czyli nie jest on dociśnięty CAŁY CZAS do maty, no to po kilku treningach bóle murowane.

Pozwalanie na odrywanie się lędźwi od podłoża, powoduje wyginanie się kręgosłupa w łuk (przeprost), co skutkuje uciskiem tylnych krawędzi trzonów kręgów na krążki międzykręgowe. Powtarzanie takiego schematu wywołuje degenerację dysków międzykręgowych.

Jako następstwo powyższych – czyli nadwyrężenia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego – może pojawić się ból odcinka piersiowego oraz tzw. przejścia lędźwiowo-krzyżowego. A wszystko dlatego, że kręgosłup biomechanicznie stanowi jedną całość. To co dzieje się np. z odcinkiem szyjnym, ma wpływ na niższe odcinki i odwrotnie.

Jako efekt uzyskamy wrażenie jakoby nosimy na plecach ciężki plecak, mogą pojawić się także promieniujące bóle do pośladków a nawet nóg – na skutek drażnienia nerwów rdzeniowych.

Nie startujmy od brzuszków.
Nie zaczynajmy naszej przygody z aktywnością fizyczną od brzuszków. Dla większości z nas te ćwiczenia nie są czystą przyjemnością. Są też nużące … i nudne. Szybkie zniechęcenie do treningów, a ich zaprzestanie na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie.

Na które mięśnie działają?
Brzuszki same w sobie nie powodują efektu płaskiego brzucha – owszem wzmacniają mięśnie powierzchowne brzucha, ale także powodują ich przyrost, zwłaszcza te wykonywane z obciążeniem. W ten sposób obwód Twojego brzucha na pewno się nie zmniejszy. To mięśnie głębokie w dużej mierze odpowiadają za płaski brzuch, a większość typów brzuszków ich po prostu nie aktywuje.

 

Okazuje się, że brzuszki nie są najbezpieczniejszym ćwiczeniem na świecie. Nie są nawet najlepszym sposobem na ,,kaloryfer”. Przed przystąpieniem do nich – zapoznaj się z prawidłową techniką wykonania. Inaczej z pewnością odwiedzisz fizjoterapeutę.

Maja Kanecka

mgr fizjoterapii | pracuje w FizjoHome | rehabilitacja ortopedyczna., neurologiczna, fizjoterapia w geriatrii, korekcja wad postawy

Możesz również polubić…