Co robić jak maluch ulewa? Jakie są tego powody?

Szukasz wyjaśnienia, dlaczego Twój maluszek ulewa, ma twardy brzuch, pozbywa się dużej ilości gazów czy jest niespokojny?

Powodów może być kilka.

  • kolki
  • refluks
  • nietolerancja laktozy
  • alergia

 

Każdy z tych problemów różni się czasem i ilością wystąpienia wspomnianych objawów. Warto znaleźć przyczynę i dać maluszkowi poczucie ulgi. Sposoby i techniki fizjoterapeutyczne oraz farmakoterapia mogą być pomocne.

 

Kolki

3 h w ciagu dnia > 3 x dziennie > 3 tygodnie (diagnoza poprzez wykluczenie innych powodów, nadmierny i nieprzerwany płacz mimo uspokajania)

objawy: zwiększone uwalnianie gazów oraz wzdęcia (gazy poprzecznie rozciągają jelita, co jest powodem bólu brzucha i jego twardnienia)

podłoże: enzymy trawienne nie są produkowane w wystarczających ilościach, podrażnienie jelit, enteryczny układ nerwowy jest niedojrzały (znajdujący się w układzie pokarmowym)

 

Refluks

U 85% niemowląt zaczyna się w 1 tygodniu życia.

objawy: nadmiernie ulewanie do około 20 minut po jedzeniu (wymioty o dużym ciśnieniu “typu fontanna”)

podłoże: niezamykanie się żołądka

leki: mniej skutków ubocznych mają leki zagęszczające pokarm niż te działające na błonę śłuzową żołądka

 

Nietolerancja laktozy

Nie należy mylić z alergią.

objawy: zwiększone uwalnianie gazów oraz wzdęcia (gazy poprzecznie rozciągają jelita co jest powodem bólu brzucha i jego twardnienia), ból brzucha, wzmożona perystaltyka jelit, wodnisty stolec, gromadzenie wody

podłoże: poziom enzymu trawiącego laktozę jest zbyt niski lub ph w jelicie nie jest odpowiednie

 

Alergia (pochodząca z problemów jelit)

objawy: skórne (ciemieniucha, sucha skóra, wysypka wokół ust), produkcja śluzu, chlustające wymioty – ulewanie dużej ilości treści pokarmowej

podłoże: predyspozycje rodzinne, niedotlenienie

 

czas od karmienia ulewanie wzdęcia gazy farmakoterapia
kolki tak tak jest dostępna
refluks 0-20 min fontanna jest dostepna
nietolernacja laktozy 2 h tak tak jest dostępna
alergia 0-2 h chlustanie, duża ilość dieta, preparaty na skórę

 

To niektóre z przyczyn ulewania i złego samopoczucia maluszka. Niektóre wisceralne (dotyczące narządów wewnętrznych) techniki fizjoterapeutyczne i osteopatyczne mogą być wspomaganiem i podczas leczenia zaburzeń układu pokarmowego.

 

Honorata Jaworska

Fizjoterapeuta niemowląt, dzieci i młodzieży. Prowadzę rehabilitację neurologiczną, ortopedyczną, dzieci z chorobami genetycznymi i kostno-mięśniowymi. Zajmuję się terapią wad postawy i usprawnianiem zaburzeń wieku rozwojowego.

Możesz również polubić…