Jak dobrać pierwsze buty dla malucha?! Pożyteczne wskazówki.

DSC_0150

Wybierając pierwsze buty dla swojej pociechy możemy spotkać się z bardzo różnorodnymi opiniami, czasem nawet wykluczającymi się. Co wtedy zrobić, komu zaufać by zapewnić swojemu maluchowi zdrowe pierwsze kroki?

 

Jak zmierzyć małą, ruchliwą stopę?

Jest to na kilka sposobów. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. W sklepie można skorzystać ze sprzętu pomiarowego bądź wyjąć z buta wkładkę i dopasować ją do stopy malucha. W domowych warunkach można  odrysować  kontur stopy na kartce i doliczyć do niego 0,6cm. Ze wszystkich tych metod korzystamy,  gdy maluch stoi. Natomiast samo sprawdzenie czy but jest dobrze dopasowany, wykonujemy wkładając palec wskazujący z tyłu do buta. Ma się on swobodnie zmieścić bo maluch wtedy przesadnie przepchnie stopę do przodu.

 

Kiedy kupić pierwsze buty?

Stopa dziecka w pierwszych miesiącach bardzo szybko rośnie, zmienia się i kształtuje. Wyczekujemy momentu kiedy maluch już jakiś czas sprawnie, pewnie i samodzielnie chodzi oraz podnosi się z podłogi.  Wtedy kupujemy pierwsze buty. Buty nie mogą hamować kroków dziecka. Im dłużej stopa pozostaje bosa, tym bardziej będzie dostymulowana i lepiej rozwinięta. Bose stopy spotykają się bezpośrednio z różnymi bodźcami jak np. nierówne podłoże, przeszkody  i muszą ustawiać się w wielu płaszczyznach. Zatem warto porzucić upominanie dzieciaków: „Gdzie masz kapcie?!.. i pozwolić im jak najdłużej chodzić boso po świecie.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry but?

Przede wszystkim powinien być dopasowany nie tylko na długość ale i tęgość stopy. To but ma zostać ukształtowany przez stopę a nie odwrotnie. Czyli tworzywo, z którego jest wykonany powinno być miękkie i częściowo plastyczne. Ważną cechą jest też elastyczność podeszwy. Sprawdzamy to wyginając but w miejscu gdzie zginają się palce stopy oraz skręcamy go (przód względem tyłu).  Jest to ważne dla ruchu stopy od momentu kontaktu pięty z podłożem aż do momentu odbicia z palców. Czyli giętka podeszwa pozwoli na przetoczenie stopy podczas chodu. Dodatkowym atutem każdego buta jest jego niska waga. Im lżejsze buty tym bardziej pozwalają one na swobodne poruszanie i poznawanie świata przez małych odkrywców.

 

Dlaczego buty ze sztywną podeszwą i stabilizacją stawu skokowego nie są odpowiednie dla każdego malucha?

Buty z twardą podeszwą i usztywnieniem stawu skokowego nie są metodą na korekcję każdej wady kończyn dolnych. Niosą one ze sobą kilka konsekwencji, których mało kto jest świadom. Podczas swobodnej aktywności i zabaw na podłodze niestety mogą prowokować nieprawidłowy siad u dziecka. Ograniczają zgięcie podeszwowe stopy i rozciąganie jej części grzbietowej, co uniemożliwia prawidłowy siad na piętach. Taka pozycja staje się niewygodna dla malca i skłania go do niepożądanego siadu w literę „W”, w której koślawią się kolana.

Bez tytułu

 

Zatem kochani rodzice i opiekunowie wybierzcie odpowiedni moment na zakup obuwia dla maluchów, dobierzcie odpowiedni rozmiar i pamiętajcie o właściwej podeszwie. Powodzenia podczas zakupów!

Honorata Jaworska

Fizjoterapeuta niemowląt, dzieci i młodzieży. Prowadzę rehabilitację neurologiczną, ortopedyczną, dzieci z chorobami genetycznymi i kostno-mięśniowymi. Zajmuję się terapią wad postawy i usprawnianiem zaburzeń wieku rozwojowego.

Możesz również polubić…