Whiplash czyli WAD

Czym jest whiplash?

Whiplash Associated Disorder (WAD)  to zespół objawów dotyczących zarówno układu kostnego jak i tkanek miękkich powstały w wyniku tzw. urazu przyspieszeniowo-opóźnieniowego (whiplash – smagnięcie biczem). Do tego uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas stłuczki samochodowej. Osoba poszkodowana znajduje się w samochodzie, w którego tył uderza inny pojazd. Zespół WAD powstaje w skutek nieprawidłowego leczenia. W wyniku uszkodzenia tkanek miękkich, nerwów oraz układu
mięśniowo-szkieletowego szyi mamy do czynienia z objawami takimi jak ból szyi, głowy czy pleców promieniujący do barków i ramion. Mniej oczywistym objawem jest pogorszenie się równowagi w wyniku uszkodzenia receptorów czucia głębokiego (czucia ułożenia ciała), których całe mnóstwo znajduje się w mięśniach szyi (M. Długi Szyi, M. Długi Głowy). Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po upływie 7-15 godzin od urazu, a w przypadku przewlekłego zespołu WAD nawet do roku po zdarzeniu. Ból szyi plasuje się na szesnastym miejscu pośród 50 najpopularniejszych następstw urazów.

Czego nie robić po urazie?

Obecnie odchodzi się od unieruchomienia szyi w kołnierzu ortopedycznym (nie dotyczy to oczywiście złożonego, wieloodcinkowego urazu kręgosłupa!), ponieważ prowadzi to do utraty siły mięśni stabilizujących kręgosłup oraz pogorszenia kontroli posturalnej kręgosłupa szyjnego.

Co zatem robić?

Jak najszybciej udać na się do fizjoterapeuty. Wcześnie wprowadzone ćwiczenia pomagają przywrócić stabilizację kręgosłupa, utrzymać prawidłowe napięcie mięśni i otaczających tkanek, a także poprawić zaburzone przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
A przez to zapobiec powstaniu zespołu WAD. Terapia manualna pozwala pracować nad odpowiednim napięciem Mięśnia Mostkowo-Obojczykowo-Sutkowatego. Jest to ważne, gdyż według najnowszych doniesień jego aktywacja znacznie wzrasta po urazie tego typu (w przeciwieństwie do aktywacji mm. głębokich szyi).

Co gdy już cierpisz na WAD?

Nigdy nie jest za późno. Wciąż pomogą ćwiczenia, terapia manualna, a także masaż, terapia punktów spustowych, yoga i wiele innych metod.

W każdym momencie, zarówno tuż po urazie, jak i po upływie dłuższego czasu, warto pracować nad swoją szyją, by ból nie uniemożliwiał normalnego funkcjonowania, ani nie blokował aktywności fizycznej.

Izabela Łukowiak

Prowadzę terapię osób ze schorzeniami neurologicznymi, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego...

Możesz również polubić…