Asymetria u niemowląt
Czym jest asymetria?
To stan, w którym dziecko układa się asymetrycznie.
Preferuje jedną stronę ciała i pomija drugą. Patrzy tylko na lewo bądź tylko na prawo, głowę ma pochyloną do jednego z barków. Wyraźnie skraca lewy lub prawy bok-leżąc na plecach czy brzuchu układa się w literę C (po skróconej stronie ubranko będzie bardziej zmarszczone). Ma bardziej aktywną jedną stronę ciała (chętniej kopie i unosi jedną nogę, częściej jedną rękę wkłada do buzi).
Asymetria może obejmować kilka obszarów: ułożenia głowy, ułożenia ciała, ukształtowania czaszki i twarzoczaszki. Mogą one występować razem, jak i pojedynczo.
Do pierwszego roku życia dziecko powinno być obustronne i oburęczne. Lateralizacja-prawo czy leworęczność kształtują się około 2 roku życia dziecka.
Jakie są przyczyny asymetrii?
- To konsekwencja ułożenia w brzuchu mamy pod koniec ciąży. Im wcześniej maluch zszedł do kanału rodnego, tym dłużej jest w jednej pozycji i ją utrwala. Od tego zależy jak silna jest asymetria oraz od temperamentu i ruchliwości maluszka w brzuchu mamy. Bardziej aktywne dzieci rzadziej przyzwyczajają się do jednej pozycji.
- Wady słuchu bądź wzroku.
- Kręcz szyi-przykurcz mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowaego bądź zmiany kostne.
- Uszkodzenie splotu barkowego bądź okołoporodowe podwichnięcie biodra.
- Asymetria pochodzenia neurologicznego-nieprawidłowe napięcie mięśniowe
- Asymetria idiopatyczna-nieznanego pochodzenia.
Do kiedy jest normą?
Fizjologicznie asymetria może występować do 6 tygodnia życia niemowlęcia. Między 2 a 4 miesiącem powinna ona ustąpić całkowicie.
Na co zwracać uwagę podczas codziennych czynności, żeby pomóc dziecku z asymetrią?
Podczas codziennych czynności należy stwarzać maluszkowi okazje do wykorzystywania mniej aktywnej strony, przebywania w prawidłowych pozycjach, zapewnienie swobody ruchu i naprzemienności stron. Można robić to podczas:
- karmienia
- noszenia
- podnoszenia
- przyjmowania pozycji do zabawy
- podchodzenia do dziecka
- kąpieli
- przebierania, rozbierania, ubierania
- ułożenia w łóżeczku
- podawania, wieszania, układania zabawek.
Wykonywanie wymienionych czynności powinno zmieniać się wraz z wiekiem dziecka na bardziej aktywizujące go. Dzięki powtarzalności prawidłowo wykonanych czynności u maluszka szybciej pojawią się efekty, które będą się na bieżąco utrwalały.
Jak wygląda rehabilitacja asymetrii metodą NDT Bobath?
Rehabilitacja niemowląt według metody NDT Bobath podąża za maluchem i jego ruchami. Jeśli to możliwe jest włączona w zabawę i naturalny rytm niemowlęcia. Dziecko jest ćwiczone na macie, kolanach terapeuty czasem wałku lub piłce. Terapia jest dynamiczna. Odbywa się poprzez zmiany pozycji: z leżenia na plecach, przez pozycje boczne, przechodzi się do leżenia na brzuchu. Adekwatnie do wieku dziecka bądź dla dobra terapii wyprzedza się jego wiek i wprowadza maluszka w wyższe pozycje. Wszystko to odbywa się w prawidłowej, normalizującej napięcie mięśniowe i korygującej asymetrię pozycji 🙂
Zadaniem terapeuty i domowym zadaniem rodzica jest organizowanie przestrzeni dookoła dziecka, by stymulować je do prawidłowego ułożenia ciała.