Stabilizacja centralna – dlaczego jest tak ważna?

Ćwiczenia stabilizacji tułowia, czyli core stability są dziś dużo popularniejsze niż jeszcze parę lat temu. Ale czy wiemy dlaczego powinniśmy przywiązywać do nich wagę?

Na temat stabilnego tułowia można spojrzeć z kilku perspektyw. Po pierwsze – zdrowego kręgosłupa. Stabilny tułów – rozumiany jako mięśnie przykręgosłupowe głębokie i powierzchowne oraz cały zespół mięśni brzucha wraz z mięśniem poprzecznym i przeponą – zapewnia nam stabilny kręgosłup z zachowanymi fizjologicznymi krzywiznami. Wydolne mięśnie utrzymujące kręgosłup w odpowiedniej pozycji nawet podczas kilkugodzinnej pracy zapewniają mu swoiste bezpieczeństwo. (Oczywiście nie oznacza to, że ćwicząc regularnie stabilizację tułowia, nie musimy już robić przerw podczas długiego siedzenia!! Kilka fajnych ćwiczeń na mały rozruch znajdziecie tutaj: https://blog.fizjohome.wroclaw.pl/cwiczenia-rozluzniajace-w-pracy/)

Po drugie: stabilny tułów to prawidłowy ruch na obwodzie. Niejednokrotnie spotykam w pracy ludzi, którzy potrzebują pomocy ze skręconym kolanem, a okazuje się, że głównym powodem, dla którego do tego doszło, jest brak stabilności tułowia. Wyobraźmy sobie zgarbioną baletnicę, z obwisłym brzuchem (cóż za wizja!). Czy będzie ona w stanie w sposób kontrolowany, z gracją wykonywać swoje ruchy? Z pewnością nie! Choć większości z nas do baletnicy daleko (niestety? a może właśnie stety? ;)), to raczej nikt nie chce, by przez brak stabilnego tułowia ucierpiały tzw. stawy obwodowe. Proponuję teraz wykonać prosty test pokazujący dokładnie, o co tutaj chodzi.

Stań na jednej nodze, ugnij delikatnie kolano, wyciągnij ręce do boków, a następnie przenieś je nad głowę. Możesz również spróbować wykonac kilka półprzysiadów na jednej nodze. Zabujało? Zrób to po raz drugi, jednak zanim zaczniesz, napnij brzuch i pośladki, cofnij barki i spójrz przed siebie. Teraz lepiej? W końcu stabilny tułów to dobra praca na obwodzie 🙂

Po trzecie równowaga. Dokładnie tak, m.in. stabilny tułów zapewnia nam zdolność utrzymywania równowagi, a zatem dobrą koordynację nerwowo-mięśniową. Test testem, ale pomyśl, jak wiele czynności wykonujesz w ciągu dnia, a może uprawiasz sport? Tułów powinien być zawsze stabilny! Jeżeli w czasie testu zabujało, czas na trening!

Izabela Łukowiak

Prowadzę terapię osób ze schorzeniami neurologicznymi, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego...

Możesz również polubić…